В Ужгороді відбувся обласний форум “Енергоефективна громада – чисте довкілля”
29 жовтня 2021 року в Ужгороді пройшов обласний форум “Енергоефективна громада – чисте довкілля”, організований Держенергоефективності спільно з міжфракційним депутатським об’єднанням “Енергоефективна Україна” та Закарпатською обласною радою.
Серед ключових питань, обговорених на Форумі:
- нергоефективності в житловій та бюджетній сферах;
- зелене фінансування;
- енергія з твердих побутових відходів. Альтернативні види палива.
Виконавчий директор АЕМУ Святослав Павлюк взяв участь у заході. Нижче подаємо основні меседжі його виступу:
Про Закон "Про енергетичну ефективність"
- Закон вперше визначає напряму потребу фінансування енергоефективності в Україні. На це буде спрямовано близько 1% коштів Державного бюджету України. Найближчим часом на ринку енергоефективності з’явиться приблизно 15 млрд гривень щороку - ці кошти будуть доступні для реалізації місцевих проектів. Сьогодні ми не зможемо освоїти такі кошти, оскільки не маємо спроможності. Наприклад, у Фонді енергоефективності не використано близько 5 млрд грн, виділених з державного бюджету та донорами. Ці кошти є законтрактовані, але їх не використано. Важливо: за 4 роки ми не використали з цих грошей практично нічого, а скоро у нас з’явиться 15 млрд грн.
- Закон "Про енергетичну ефективність" передбачає обов’язковість створення структури енергоменеджменту у громаді як передумову для отримання коштів з державного бюджету на заходи з енергоефективності. АЕМУ лобіювала це питання.
Про можливості для фінансування проектів
- Звертаю вашу увагу, що чималі кошти закладені у Фонді енергоефективності, які ми не використовуємо.
- АЕМУ пропонує підтримку для створення інструменту поворотної допомоги Револьверний Фонд Міст, з допомогою якого ОСББ можуть взяти кошти на енергоаудит, ПКД і отримати 50% відшкодування на усі заходи з енергоефективності. У жодній країні ЄС держава не дає 50% компенсації на заходи з енергоефективності. У нас же лежать гроші, а ми їх не беремо. Енероменеджер може допомогти з цим.
- За результатами аналізу, який зараз завершують експерти АЕМУ, у 2019-2020 роках 80% коштів, які міста спрямовують на інфраструктурні проекти і модернізацію будівель – це кредитні запозичення. Прямих державних коштів на це немає. У Європейському інвестиційному банку вже шостий рік лежать невикористані 400 млн євро. У країні є «місця», де є багато грошей, але ми їх просто не беремо! Очевидно, міста не можуть розробити проектну заявку, написати ТЕО, міста не можуть звернутися до банку. У них немає кадрів, які можуть робити це. В багатьох містах цю функцію успішно виконують енергоменеджери та фахівці відділу економіки. На сьогодні впровадження масштабних проектів у громадах неможливе без залучення таких відповідальних осіб.
Відеозапис події доступний тут: https://www.youtube.com/watch?v=9gMRuimGRVo
29.10.2021 12:00
Події наших партнерів