Угода Мерів – це перша і найбільш амбітна ініціатива Європейського Союзу, яка впроваджується Європейською Комісією та спрямована безпосередньо на те, щоб органи місцевої влади та їх громадяни почали відігравати провідну роль у боротьбі з глобальними змінами клімату. За період з 2008 року Угода Мерів переросла в активний рух органів місцевої влади, готових до розширення своїх прагнень у сфері сталої енергетики та зміни клімату. Приєднуючись до Угоди Мерів, місцевий орган влади добровільно бере на себе зобов'язання щодо скорочення викидів парникових газів та покращення стійкості до змін клімату шляхом впровадження Плану дій зі сталого енергетичного розвитку (і клімату).
Які зобов'язання повинні виконувати Підписанти Угоди?
Зобов'язання Підписантів Угоди мерів пов'язані зі стратегією впровадження політики щодо клімату та енергії Європейського Союзу. Сюди входить пакет Європейського Союзу щодо клімату та енергії до 2020 року для Підписантів, які приєдналися в період між 2008 і 2015 роками, стратегія впровадження політики щодо клімату та енергії Європейського Союзу до 2030 року, а також Стратегія ЄС з адаптації до змін клімату для Підписантів, які приєдналися після 2015 року.
Підписантів, що працюють в рамках стратегії до 2020 року (Угода Мерів 2020) і / або її адаптованої версії («Мери адаптуються»), заохочують відновлювати і розширювати свої зобов'язання в порівнянні з їх нинішніми діями, спрямованими на пом'якшення. Пропонується відновити свої зобов'язання до 2030 року (Угода Мерів щодо клімату та енергії) шляхом прийняття нового рішення міською радою та підписанням форми приєднання до 2030 року.
Угода Мерів
Підписанти, що приєдналися до Угоди Мерів у період між 2008 і 2015 роками, взяли на себе добровільне зобов'язання перевищити цілі ЄС до 2020 року щодо зниження викидів CO2 на 20%.
«Мери адаптуються»
Органи місцевої влади, що підписали «Мери адаптуються - Угода Мерів з адаптації» в період між 2014 і 2016 роками, взяли на себе політичні зобов'язання діяти з метою адаптації до змін клімату.
Угода Мерів щодо клімату та енергії
Починаючи з жовтня 2015 року, органи місцевої влади зобов'язалися скоротити викиди CO2 (і, можливо, інших парникових газів) як мінімум на 40%, підвищити стійкість до впливу змін клімату та забезпечити надійний доступ до сталої та фінансово доступної енергії до 2030 року.
Для країн Східного партнерства мета скорочення викидів СО2 визначена як мінімум - 30%.
Чому приєднання до Угоди Мерів не передбачає фінансових зобов'язань?
Відправною точкою початку функціонування Угоди Мерів став заклик європейських міст, схвалений і підтриманий Європейською Комісією. З огляду на те, що ця ініціатива дотримується принципу розвитку «знизу – вгору», а також є добровільним зобов'язанням, спрямованим на задоволення амбітних цілей, поставлених самими муніципалітетами, приєднання до Угоди Мерів є абсолютно безкоштовним, як і виконання планових завдань, а також надання необхідних звітів у відповідності до методології Угоди.
Що Підписанти Угоди отримають натомість?
Європейська Комісія взяла на себе зобов'язання щодо підтримки органів місцевої влади, які беруть участь в Угоді Мерів, та висвітленні їх діяльності в рамках Угоди.
Спочатку Європейська Комісія створила і профінансувала Офіс Угоди Мерів (СоМ), який за сприяння Служби підтримки надає допомогу Підписантам з усіх питань, що стосуються їх участі в Угоді, і просуває місцеві заходи за допомогою засобів масової інформації. Офіс СоМ також координує роботу з третіми особами і веде переговори про підтримку діяльності Підписантів з потенційними партнерами та донорами.
Об'єднаний Дослідницький Центр Європейської Комісії працює в тісному співробітництві з оСоМ для того, щоб надавати ясні технічні інструкції і шаблони, метою яких є сприяння виконанню зобов'язань Угоди Мерів, а також забезпечення моніторингу реалізації заходів отриманих результатів.
Європейська Комісія взяла зобов'язання щодо створення певних механізмів фінансування та політичної підтримки діяльності європейських міст, які приєдналися до Угоди. Оскільки наразі процес Угоди Мерів зачіпає також міста країн Східного партнерства, то при створенні механізмів підтримки враховуються також потреби цих регіонів.
Виходячи з досліджень, існує безліч причин для приєднання чинних Підписантів Угоди до цього руху, серед яких:
- Публічно заявити про своє амбітне зобов'язання щодо скорочення CO2.
- Створити або посилити динаміку скорочення CO2 на своїй території.
- Отримати мотивацію від інших першопроходьців у цій сфері та на підставі їх прикладів.
- Поділитися досвідом, напрацьованим на їх території, з іншими.
- Зробити свою територію відомою в якості кращого прикладу для інших.
- Публічно заявити про досягнення спільноті Угоди і поза її межами, скориставшись веб-сторінкою Угоди.
- Поліпшити якість життя своїх жителів.
- Отримати користь від розширеної технічної підтримки.
- Посилити співпрацю з жителями та місцевими зацікавленими сторонами на своїй території шляхом розробки та моніторингу впровадження своїх Планів дій.
Які зобов'язання у Підписантів Угоди Мерів?
Угода Мерів щодо клімату та енергії
Щоб виконати свої зобов'язання, органи місцевої влади зобов'язуються:
- Підготувати та подати Базовий кадастр викидів (БКВ), в якому будуть вказані викиди CO2 на території Підписанта в кількісному вираженні.
- Підготувати і представити оцінку ризику і вразливості (ОРВ), що вимірює рівень ризику шляхом аналізу потенційних кліматичних загроз, а також оцінює вразливі місця на території Підписанта.
- Надати План дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату (ПДСЕРК), який повинен бути розроблений у зазначений період (один рік – для ПДСЕР і два роки – для ПДСЕРК і затверджений міською радою після прийняття офіційного рішення про приєднання до ініціативи Угоди Мерів. У Плані дій будуть вказані кроки і політика, що підлягають впровадженню з метою досягнення цілей.
- Надавати на періодичній підставі – кожні два роки після подання Плану дій – моніторингові звіти з оцінкою успішності реалізації Плану дій.
Угода Мерів і «Мери адаптуються» (зобов'язання до 2016 року)
Для Підписантів ініціативи «Угода Мерів» та/або «Мери адаптуються» зобов'язання і відповідні звітні вимоги залишаються такими, як вони визначені в початковому тексті угоди про зобов'язання (підписаному у момент приєднання):
- Підписанти Угоди Мерів зобов'язуються надати План дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) протягом одного року з моменту офіційного підписання, а далі кожні два роки надавати моніторинговий звіт.
- Підписанти «Мери адаптуються» зобов'язуються розробити місцеву стратегію адаптації та/або включення кроків, спрямованих на адаптацію, у відповідні плани протягом двох років з моменту підписання МА, а далі кожні два роки надавати моніторинговий звіт.
- Підписанти дають згоду на призупинення свого членства в цій ініціативі у випадку, якщо вони не нададуть вищевказані документи (ПДСЕР/ПДСЕРК та моніторингові звіти) у встановлені терміни.
Як тільки Підписанти нададуть відповідні документи, вони стануть членами Угоди Мерів.
Що нового в Угоді Мерів щодо клімату та енергії?
Бачення, прагнення, обсяг робіт
Ініціатива «Угода Мерів щодо клімату та енергії» була запущена 15 жовтня 2015 року у вигляді церемонії об’єднання ініціатив «Угода Мерів» та «Mayors Adapt» («Мери адаптуються»), під час якої було затверджено довгострокове бачення і нові зобов'язання до 2030 року.
Ця ініціатива визначає оновлене(і) зобов'язання і загальне довгострокове бачення, спрямоване на вирішення взаємопов'язаних питань: пом'якшення наслідків зміни клімату, адаптації та сталої енергетики.
Нове бачення складається з трьох частин і включає:
1. Прискорення декарбонізації наших територій, таким чином, сприяє утриманню глобального потепління в середньому на рівні нижче 2°C.
2. Нарощування потенціалу адаптації до неминучого впливу зміни клімату, таким чином, сприяє стійкості наших територій.
3. Підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії на наших територіях таким чином, щоб забезпечувався загальний доступ до безпечних, сталих і фінансово доступних видів енергії.
Ця ініціатива також пропонує новий «глобальний поділ», заохочує Підписантів ділитися своїм баченням, результатами, досвідом і ноу-хау з місцевими та регіональними властями в межах і поза межами ЄС, у форматі децентралізованого співробітництва і партнерства міст-побратимів.
Зобов'язання
До 2030 року Підписанти зобов'язуються скоротити рівень викидів вуглецю по всій своїй території принаймні на 30% і посилити свою стійкість до впливу зміни клімату, а також активізувати свої зусилля, спрямовані на забезпечення загального доступу до безпечної, сталої та фінансово доступної енергетики.
Щоб перевести зобов'язання в дії, кожен Підписант зобов'язується надати План дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату (ПДСЕРК) протягом двох років після прийняття рішення місцевою радою та офіційного підписання, включаючи активізацію міркувань з адаптації у вигляді відповідної політики, стратегій і планів.
Мій місцевий орган влади вже є підписантом Угоди Мерів – Як нам підписатися під зобов'язаннями нової Угоди?
Як чинний Підписант, ви можете у будь-який час підписатися під зобов'язаннями нової Угоди шляхом їх прийняття вашою муніципальною радою та подання належним чином підписаної форми для приєднання, яку можна знайти тут.
Якщо ви підписані на Угоду Мерів, але поки що лише почали підготовку свого Плану дій зі сталого енергетичного розвитку:
- ви можете замість цього спрямувати свої зусилля на підготовку Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату, який зосереджується на часових рамках 2030 року, а також стійкості до впливу зміни клімату. При подачі ПДСЕРК вас попросять надати свою нову форму приєднання.
Якщо ви підписані на Угоду Мерів і подали План дій зі сталого енергетичного розвитку:
- ви повинні зосередитися на виконанні зобов'язань 2020 року, прийнятих вашою міською радою, а також на оцінці прогресу на шляху до їх виконання. Якщо ви хочете подати План дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату до 2020 року, вам слід спочатку відзвітувати щодо свого ПДСЕР 2020 шляхом надання звіту про моніторинг за зразком.
Кожен чинний Підписант сам приймає рішення в залежності від своїх циклів планування, коли він хоче підписатися під новими зобов'язаннями і, таким чином, підготувати і подати ПДСЕРК.
Просимо звернути увагу на те, що місцеві органи влади, які вже підписалися під зобов'язаннями до 2020 року і зараз хочуть розширити свої зобов'язання, повинні надіслати свою форму для приєднання до нової Угоди Мерів щодо клімату та енергії безпосередньо за адресою: info-east@eumayors.eu. Технічно неможливо двічі зареєструватися як Підписант.
Хто може приєднатися?
Як приєднатися?
Як приєднатися групі муніципалітетів до Угоди?
Невеликі сусідні муніципалітети можуть отримати вигоду з підготовки спільного Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату. Для того, щоб кілька муніципалітетів змогли приєднатися в якості одного Підписанта, кожен муніципалітет повинен буде зареєструватися зі спеціально передбаченими для цього формами приєднання для подачі спільних ПДСЕРК.
Як представляти Формуляр Приєднання?
Як приєднатися?
Як приєднатися групі муніципалітетів до Угоди?
Невеликі сусідні муніципалітети можуть отримати вигоду з підготовки спільного Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату. Для того, щоб кілька муніципалітетів змогли приєднатися в якості одного Підписанта, кожен муніципалітет повинен буде зареєструватися зі спеціально передбаченими для цього формами приєднання для подачі спільних ПДСЕРК.
Як представляти Формуляр Приєднання?
ПЕРЕВИЩЕННЯ ТЕРМІНУ - СТАТУС ПІДПИСАНТІВ ПРИЗУПИНЕНО
Коли припиняють статус підписантів?
Що таке Звіт про реалізацію?
Моніторинг і оцінка результатів є важливим етапом для приведення у виконання основних результатів і постійного вдосконалення ПДСЕР (у разі, якщо буде необхідно прийняти корекційні заходи). Підписанти Угоди зобов'язуються регулярно подавати звіт про реалізацію для того, щоб зробити огляд досягнутих результатів з точки зору вжитих заходів і викидів СО2.
Як надати Звіт про реалізацію?
Підписантів Угоди просять використовувати онлайн-систему подачі на веб-сторінці в частині обмеженого доступу: «Моя Угода».
Ця процедура включає наступні кроки:
- Увійдіть у «Мою Угоду» за допомогою персональних ідентифікаторів – ви можете відновити пароль у будь-який момент в розділі «зареєструватися».
- Заповніть «Шаблон для моніторингу» англійською мовою – Натисніть на «Мої успіхи» > «Почати» або «Заповнити шаблон для моніторингу» в блакитному меню вгорі домашньої сторінки. Виберіть, чи ви хочете здійснювати моніторинг шляхом використання Звітності про дії (за винятком Моніторингового кадастру викидів (МКВ)), або Повної звітності (включаючи, принаймні, один недавній МКВ). Просимо зазначити, що всі зелені клітини є обов'язковими для заповнення. Також пам'ятайте про те, що ви повинні надати принаймні три кроки в якості Зразка досконалості.
- Завантажте свій документ Моніторингового звіту (факультативно) – Після заповнення шаблону для моніторингу, якщо ви хочете додати свій Моніторинговий звіт, натисніть «Завантажити моніторинговий документ» і завантажити його в форматі PDF. Якщо ви не хочете цього робити, натисніть «Перейти до подачі».
- Підтвердіть подачу моніторингового звіту онлайн – натисніть на «подати» з тим, щоб ваш заповнений шаблон для моніторингу був офіційно прийнятий. У 2017 році буде введена попередня система перевірки шаблону, і вона дасть можливість відстежити помилки та невідповідності. Для цього вам необхідно буде натиснути на кнопку «Дивіться контрольний перелік повідомлень». Система буде працювати на базі паралельного онлайн-додатку, який був розроблений та яким керує ОДЦ.
Просимо звертатися до керівництва зі звітності, розміщеного в бібліотеці на нашій веб-сторінці, за покроковим керівництвом щодо процедури заповнення шаблону.
Що має включати в себе звіт про реалізацію і коли ви повинні його надати?
Є два варіанти моніторингу Підписантів Угоди:
Звіт про дії
Кожні два роки після надання Плану дій Підписанти Угоди мають здійснювати моніторинг своєї успішності у вигляді Звіту про дії, в тому числі:
- Звіту про стан реалізації дій в якісному плані.
- Оновленої інформації за оціночною шкалою адаптації, оцінки ризиків і загроз, а також обраного варіанту оновлення Таблиці кроків, спрямованих на адаптацію.
Повна звітність
Кожні чотири роки після надання Плану дій Підписанти Угоди мають подавати більш кількісний звіт – повну звітність, в тому числі:
- Моніторинговий кадастр викидів і кількісні результати впроваджених кроків, наприклад: енергозбереження, виробництво енергії з відновлюваних джерел, скорочення викидів CO2.
- Оновлену інформацію за оціночною шкалою адаптації, оцінку ризиків і уразливості, а також, як мінімум, три оновлення за 3 ключовими кроками, спрямованими на адаптацію.
Вимоги до надання звітності є мінімальними, при цьому і Звітність щодо дій, і повну звітність можна готувати з частотою, що здається Підписанту доцільною для того, щоб розуміти, наскільки він успішно рухається вперед на шляху до виконання своїх зобов'язань. Просимо звертатися до «Короткого довідника з питань моніторингу» і «Вимог Угоди Мерів щодо клімату та енергії до звітності», які можна знайти в бібліотеці веб-сторінки для отримання подальшої інформації.
Яким чином подати запит на відстрочку кінцевої дати надання шаблону для моніторингу?
Для того, щоб подати запит на відстрочку кінцевої дати надання шаблону для моніторингу, надайте короткий опис підстав для такого запиту за адресою: info@eumayors.eu. Ви отримаєте підтвердження, коли запит буде задоволений.
Якщо ви є індивідуальним Підписантом (тобто не належите до якогось офіційного Координатора Угоди):
Індивідуальним Підписантам можуть надати відстрочку на 9 місяців, якщо ситуація вийшла з-під контролю органу місцевої влади, якщо мають місце затримки у заповненні і наданні моніторингового звіту до офіційної дати подачі.
Якщо ви належите до офіційного Територіального Координатора Угоди
Якщо вас підтримує офіційний Координатор Угоди, то Координатор може попросити про відстрочку на 18 місяців для всіх Підписантів, яких він підтримує.