На черзі – всеохопна дорожня карта для світового енергетичного сектору
Пропонуємо вашій увазі важливу заяву виконавчого директора Міжнародної
енергетичної аґенції (МЕА) д-ра Фатіха Бірола.
Чекаємо травня і беремо на озброєння.
Наш кліматичний виклик - це енергетичний виклик. Енергія, що живить наше повсякденне життя, продукує три чверті глобальних викидів. Зробити цю енергію вуглець-нейтральною до 2050 року є геркулесовим завданням для наших економік і суспільств, що виходить далеко за рамки звичайного встановлення довгострокових цілей.
Торік багато найбільших економік та компаній планети оголосили, що мають намір звести нетто викиди до нуля до середини цього століття або невдовзі після цього. І якщо новий президент США Джо Байден виконає свої обіцянки, то всі країни, на які зараз припадає понад 60 відсотків глобальних викидів вуглецю, пов'язаних з енергетикою, заявлять про нульові прагнення.
Зростаючі кліматичні амбіції дають значний поштовх чистій енергії. Тож інвестори мають пильно стежити, бо гарантування того, що їхні портфелі є кліматичними – це тепер питання управління ризиками.
Сьогодні я як ніколи раніше оптимістично оцінюю спроможність світу досягти цілей Паризької угоди – обмежити підвищення глобальної температури в цьому столітті значно нижче 2 градусів. Навіть більш амбітна мета у 1,5 градуса здається менш віддаленою, ніж рік тому.
Втім, самі лиш довгострокові цілі не приведуть до скорочення викидів, достатньо швидкого, щоб до середини століття досягти нульового значення. Що насправді потрібно, так це повна трансформація нашої енергетичної інфраструктури, зусилля безпрецедентно швидке й у світовому масштабі, що вимагатиме рішучих дій протягом наступного десятиліття. Це означало б збільшення до 2030 року частки річного продажу електромобілів з 3% до понад 50%, виробництва низьковуглецевого водню з 450 тисяч тонн до 40 мільйонів тонн та інвестицій у чисту електроенергію з 380 млн доларів до 1,6 млрд доларів.
Щоб перейти від цілей до дій, Міжнародне енергетичне агентство у травні опублікує першу всеохопну дорожню карту для всього світового енергетичного сектора, щоб до 2050 року досягти нульової позначки. Вона міститиме докладний аналіз того, що має відбутись у світовій економіці, щоб оговтатись від кризи Covid-19 та скерувати викиди на шлях, який відповідає зростанню на 1,5 градуса. Дорожню карту до чистого нуля вкрай важливо мати перед кліматичною конференцією COP26 у листопаді, на якій країни представлять свої найновіші плани стосовно скорочення викидів.
Ми повинні гарантувати, що наші колективні прагнення заміняться у тверду реальність, оскільки обіцянки, якими добрими вони б не були, можуть бути зламані. Великобританія і Нідерланди створили внутрішні правові структури, щоб сьогоднішні уряди відповідали за свої обіцянки стосовно завтрашнього дня. Проте національних підходів недостатньо для досягнення необхідних змін – ми повинні мислити глобально.
Це означає кращі механізми для координації підтримки економік, що постають і розвиваються, щоб ті мали швидкий доступ до ноу-хау, фінансування і технологій для забезпечення чистої і надійної енергії для всіх своїх громадян.
Це означає посилення глобальних зусиль зі стимулювання новацій і впровадження нових технологій – співпрацю, бути провідником якої зобов’язалась Міжнародна енергетична аґенція. Майже половина скорочень викидів, необхідних для переходу до чистого нуля до 2050 року, може мати потребу в застосуванні технологій, яких досі немає на ринку.
Це означає застосування глобального підходу до викликів енергетичної безпеки, що їх створюють ці нові технології, як-от гарантування достатніх достав важливих мінералів, таких як мідь, нікель, кобальт і рідкісноземельні метали, та більше залучення до електропостачання енергії вітру і сонця.
А це означає надійні незалежні системи для стеження за прогресом та зміцнення довіри між країнами стосовно того, що вони не самотні у робленні кроків, необхідних для виконання своїх кліматичних обіцянок.
Наша міжнародна система – це те, що вибираємо, щоб його творити. Ми повинні гарантувати, що наші кліматичні цілі – це більше, ніж просто чеки, які неможливо перевести у готівку.
Джерело: https://www.iea.org/
19.01.2021 12:00