Міндовкілля про підсумки Глазго: успішне доопрацювання Паризької Угоди та посилений курс на 1,5 градуси
У Глазго завершилася кліматична конференція ООН СОР 26. Після важких переговорів, які тривали на день більше, ніж планувалося, учасники підписали підсумковий документ, - йдеться на сайті Міндовкілля. Це стало результатом інтенсивних перемовин делегатів від майже 200 країн протягом останніх двох тижнів, а також напруженої підготовчої роботи на політичному рівні низки країн протягом останнього року.
Отже, світ отримав нові рішення та схвалені ініціативи на подолання викликів кліматичної кризи:
- усі країни підтримали прагнення утримати глобальне потепління на рівні 1,5 С;
- на конференції вперше прозвучали пропозиції щодо поетапної відмови від вугілля і припинення надання неефективних субсидій на викопне паливо, які хоч і були пом’якшені, але збереглися у підсумковому тексті рішення;
- завершена «книга правил» Паризької Угоди;
- сторони дійшли згоди запровадження міжнародних ринкових та неринкових механізмів співпраці за статтею 6 Угоди;
- створена робоча програма щодо глобальної мети з адаптації до зміни клімату. Вона визначатиме спільні потреби та шляхи вирішення кліматичної кризи, яка вже торкнулася багатьох країн;
- підтверджений обов'язок розвинених постіндустріальних країн виконувати спільну ціль щодо надання 100 мільярдів доларів для підтримки декарбонізації економік країн, що розвиваються;
- розпочатий процес визначення нової глобальної мети у сфері фінансів.
COP26 показала, що для протидії зміні клімату все ще наявний суттєвий розрив у запропонованих скороченнях викидів парникових газів у рамках існуючих НВВ та необхідних для утримання температури в межах 1,5 градуси. Але якщо в 2015 році цей розвив вів на потепління на рівні 3,4 С, то з оновленими НВВ протягом 2020 і 2021 років світ на шляху до 2,7 С потепління.
Українська делегація провела два заходи з презентації національної кліматичної політики:
- панель «Ukraine 2030 – journey to green transition» у рамках Саміту світових лідерів 1 листопада. Тут представники влади та бізнесу обговорили кліматичні цілі України, фінансування енергетичного переходу та можливості декарбонізації економіки;
- публічний захід “Дорожня карта НВВ2 України – шлях декарбонізації економіки та підвищення її кліматичної стійкості” 6 листопада, на якому представники Міндовкілля, Міненерго, Верховної Ради України, ЄБРР, Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи та ядерної безпеки Німеччини, а також коаліції NDC Partnership обговорили можливі шляхи досягнення цілей НВВ2 та декарбонізації економіки України.
- Ставчук Ірину обрано в Бюро РКЗК ООН від регіону групи країн Східної Європи, що не входять в ЄС.
У ході Конференції завдяки крокам делегації України не допущено прийняття Сторонами рішень, які б прямо чи опосередковано ставили під сумнів зміну статусу Криму у рамках РКЗК ООН. Делегація України виголосила відповідні заяви на відкритті сесій керівних органів. На найвищому рівні проведена низка консультацій щодо необхідності послідовного застосування Секретаріатом РКЗК ООН підходу до поводження з російською звітністю, базованого на принципах міжнародного права та закріпленого у відповідних резолюціях Генеральної Асамблеї ООН. На підтримку позиції України виступили делегації ЄС, США, Канади, які засудили спробу анексії Росією Криму, а також відзначили незмінність позиції щодо безумовної підтримки суверенітету і територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів.
Для обговорення цього та багатьох інших питань українська делегація провела 14 двосторонніх зустрічей.
У рамках СОР26 Україна також приєдналась до ряду важливих міжнародних ініціатив та декларацій, серед яких:
- Глобальна ініціатива щодо скорочення викидів метану – Global Methane Pledge;
- Альянс щодо припинення використання вугілля при виробництві електричної енергії – Power Past Coal Alliance;
- Декларація лідерів Глазго про стале лісо- та землекористування;
- Заява щодо галузевих проривів у Глазго – Glasgow Breakthroughs.
Під головуванням Віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної проведені консультації щодо приєднання України до міжнародної ініціативи “Лідерська група для індустріального переходу”.
Довідково: Рамкова конвенція Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату є глобальним договором ООН, якому поставлені завдання координувати, підтримувати міжнародні зусилля у відповідь на загрозу зміни клімату. Конвенція має всезагальне членство – вона включає 197 сторін – всі офіційно визнані країни світу, а також є материнським договором для Паризької угоди 2015 року. Головна мета Паризької угоди – утримати зростання середньої глобальної температури в цьому столітті якомога ближче до 1,5 градусів Цельсія відносно доіндустріального рівня та запобігти кліматичній кризі.