Держенергоефективності із Міненерго розробили Національний план дій з енергоефективності до 2030 року
Новий Національний план дій з енергоефективності до 2030 року передбачає низку заходів, певні механізми, дії в контексті викликів декарбонізації.
Мета – встановити національну ціль з енергоефективності та заходи для її досягнення відповідно до європейських підходів Директиви 2012/27/ЄС «Про енергоефективність».
Голова Держенергоефективності В. Безус переконаний, що сьогодні питання енергоефективності в Україні виходить на найвищий рівень проблематики, як політичної, так і бізнесової, оскільки виклики трансформації, декарбонізації, та підвищення енергоефективності вітчизняної промисловості є досить потужними.
Держенергоефективності, у тому числі, працює і над механізмами стимулювання енергоефективності, тому що таким чином намагається підготувати вітчизняний бізнес до виклику CBAM, того «карбонового бар’єру», який Європа вже зводить до імпорту вуглецевмісної продукції.
29 грудня 2021 року на засіданні Уряду Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року було схвалено. Водночас затверджено 3-річний план заходів з його реалізації у 2021-2023 роках.
Так, Національним планом визначено такі національні цілі з енергоефективності – первинне та кінцеве споживання енергії в Україні у 2030 році не повинне перевищувати відповідно 91,5 млн. т н.е та 50,5 млн тонн нафтового еквіваленту.
За енергоефективним сценарієм передбачається досягти скорочення споживання енергії у 2030 році відносно базового сценарію розвитку економіки та енергетичної системи (Business-as-usual):
- на 22,3% (первинне споживання енергії);
- на 17,1% (кінцеве споживання енергії).
Щоб досягти поставленої мети, до Національного плану включено цілу низку секторальних та міжсекторальних заходів з підвищення енергоефективності. Вони охоплюють різні сектори: житловий та громадський сектор, транспорт, промисловість, енергетика.
Заходи включають стимулювання енергоефективності промислових підприємств та житлових будинків, енергомаркування та екодизайн, повний комерційний облік комунальних послуг, скорочення втрат в мережах передачі та розподілу електричної енергії, розподілу природного газу тощо.
Важливо, що враховано необхідність підвищення рівня ефективного використання енергії на всіх етапах: від її генерації до транспортування і споживання.
Як пояснив Валерій Безус, Україна продовжує впроваджувати європейські підходи до стратегічного планування та реалізації державної політики в сфері енергоефективності. Встановлення стратегічних та короткострокових цілей дозволить відслідковувати тенденції та вчасно реагувати і вживати необхідні заходи для їх досягнення.
Джерело: https://saee.gov.ua/uk/news/4063